Jdi na obsah Jdi na menu
 


Články

 

Čínská města se mění v "New Yorky".


 Čínská města se mění v New yourky 21. století. Když se řekne Čína, většině lidí se asi vybaví čínské pagody, historické budovy, chrámy, náměstí Nebeského klidu, Zakázané město nebo Velká čínská zeď, zkrátka historie. Mnohem méně se ale ví, že čína v posledních 25 letech zaznamenala velmi dinamickou proměnu v rámci moderní architektury. Jedná se vlastně o nejradikálnější skok lidské civilizace behem tak krátké doby, jakou představuje ono čtvrtstoletí. 

Hongkong
Spolu s Hongkongem má čína ze všech států nejvíce budov s výškou nad 300 metrů (29), hned za ní jsou Spojené arabské emiráty s 24 a USA se 14 budovami. Hongkong také drží prvenství v počtu mrakodrapů (budov s výškou nad 200 metrů) mezi všemi městy světa.

Image and video hosting by TinyPic


Šnaghaj
Dominantu města tvoří celkem 3 stavby - Oriental pearl (TV věž - 468m) + dvojice mrakodrapů - Jin Mao building (432m) a World financial centerasi (492m). Momentálně asi nelze vybrat z této trojice dominant jednu, který by byla v Šanghaji výraznější než ty ostatní, to se má ale brzy změnit. Koncem roku 2014 zde bude dokončen 632 metrů vysoký mrakodrap - Shanghai Tower, který se stane nejvyšší budovu Číny, ke dni 12.12.12 má 408 metrů. Po dokončení Shanghai Tower bude Shanghai spolu s Hongkongem druhým, tzv. dostavěním čínským městem, alespoň co se mega-projektů a dominant týče. Žádné budovy s výškou nad 300 metrů se zde minimálně do roku 2020 neplánují, na řadu ovšem přijdou další města.

Image and video hosting by TinyPic

 

Kanton
Kanton je subtropické město, které má být v budoucnu nejlidnatějším městem světa, do 5 let zde má žít až 50 milionů lidí, do 10 let 80 - 100 milionů. Průměrná denní teplotní maxima zde přesahují 26 °C. V roce 2012 se město Kanton zařadilo mezi mrakodrapové velmoce, a to díky dostavění projektů Pinnacle, Pearl River Tower a Leatop Plaza, díky kterým má Kanton momentálně více budov s výškou nad 300 metrů, než mrakodrapy proslulý New York. Dominantu města zde ovšem tvoří Canton Tower - 600 metrů vysoká televizní věž, zajímavá především svou noční světelnou show.  

Image and video hosting by TinyPic

 

Šen-čen
 Další z pobřežních měst, které v posledních letech zaznamenalo výrazné proměny, leží nedaleko Kantonu a Hong-kongu. I zde je tedy pro středo-evropana příliš horké léto, zato mírné zimy. Od roku 1996 byla dominantou města budova s názvem Shun Hing Square, zvláštní svým lehce bizarním tvarem a výškou 384m. Momentálně je nejvyšší budovu loni dostavěný Kingkey 100, s výškou 442 metrů. Jedná se o velmi slušné proporce, jelikož budovu neprodlužuje tzv. spirála, jako je tomu např. u 1WTC (ještě nedostavěná, nejvyšší stavba New Yorku, 541m.). Po střechu je Kingkey o 10 metrů vyšší než Nevyorský gigant, pozornost budí také svou permanentní, noční světelnou show. Do konce roku 2015 má v Šen-čenu stát 660 metrová budova Ping'an International Finance Center + 5 dalších budov s výškou přes 300 metrů, které jsou momentálně ve výstavbě. 

Image and video hosting by TinyPic

 

Dalšími města
Tianjin, Wuhan, Chongqing a Chengdu Xi'an, Shenyang, Zhengzhou, Changsha, Kunming a Nanjing se mají proměnit do 10 let, ikdyž už dnes se mohou chlubit spoustou architektonických skvostů.


I přes problémy, které média ráda zdůrazňují, pořád platí, že se číně daří. Jako příklad poslouží nejen proměna čínských měst, ale třeba i čínské kosmické ambice. Podle OECD by mohla Čína předstibnout Spojené státy a stát se největší světovou ekonomikou už v roce 2016 a ne v letech 2030 - 2035, jak se donedávna očekávalo. Ať jsou pravdivá jakákoli data - jakkoli se mám to dnes může jevit nereálné, nedá se vyloučit, že prvním člověkem na Marsu bude Číňan - s úsměvem a trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že drak se přecejen probouzet začíná :)Odkazy:

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch 

www.skyscrapercity.com/showthread.php

www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php